A Pannon Tokaj sikere a nőknél
Fantasztikus hír, hogy egyetlen magyarként, dupla aranyérmet és "gyémánt" minősítést kapott a Sakura Japán női borzsűri 2017-es, 4-ik alkalommal megrendezett borversenyén a Pannon Tokaj Dominium 2013-as Muscat Lunel 6 puttonyos aszú bora. Megjegyzendő, hogy az Oremus 2012-es Mandolás furmintja is dupla aranyérmes lett, ahogy a Dereszla 2009-es 5 puttonyosa és a Pajzos 2010-es 3 puttonyosa is, tehát Tokaj általában is szépen szerepelt. Ezek azonban furmint aszúk, és a gyémánt minősítés csak a Pannon Tokaj sárgamuskotályának járt. Biztos vagyok benne, hogy a szőlőfajta miatt.
179 gramm maradékcukrával nyilván az édes borok kedvelőinek öröme, ez a bor azonban sokkal többet is ad ennél. A muscat lunel, vagy sárgamuskotály, fajtabornak aszúként elkészítve igazi ritkaság. A Pannon Tokajnál hagyomány, hogy jó évjáratban - amilyen a 2013-as is volt - fajtaborként készítenek belőle aszút. 2005-ben aszúesszencia volt, ami ugyebár a 6 puttonyosnál is nagyobb koncentrációt jelent. Ez azt jelenti, hogy nem csupán az alapbor, de a botritizálódott aszúszemek is a sárgamuskotály tőkékről származnak. A fajta diszkrét, bájos virágossága mindig kitűnik egy ilyen borból. Aki egyszer kóstolta, nem valószínű, hogy valaha elfelejti ezt az élményt. Olyan, mint egy déligyümölcsös-orchideás kertben sétálni. Az angol királynő Kew Gardens-e kutyafüle az élményhez képest. Az ízek koncentráltságának olyan fokával találkozunk, selymes-szaténos cukor simogatása mogött, amilyenről nem is gondolnánk, hogy létezhet. Csak Tokaj képes arra, hogy a bor természetes édességét olyan, viszonylag alacsony alkoholfok mellett (esetünkben 10,7%) megőrizze, ugyanakkor nem lapos, hanem élénk és élő bort adjon, mint amilyenek ezek a tényleg évszázadokig érlelhető nektárok.
Szokták a borokat olyan szavakkal is illetni, hogy maszkulin, meg feminin. Ha valami, hát a furmint véleményem szerint tipikusan maszkulin - így a belőle készült édes bor is általában az - míg a muskotály (különösen pedig a sárgamuskotály) egyértelműen feminin fajta. Íme, a távol-keleti női szíveket is jobban megdobogtatja, s az ízlelőbimbókat is megnyeri. Sajnálom, hogy a Pannon Tokajról nem hallunk-olvasunk gyakrabban a szakírók szájából-tollából. No, talán majd tőlem, hiszen régóta a rajongójuk vagyok. Például az ilyen fantasztikus boraik miatt, amiknek híre Japánig is elhat.
Részletek itt: www.sakuraaward.com/files/result/2017/result_en/2017result_diamond_en.pdf